Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Teke Değişim Projesinin Sonuçları Olumlu

Teke Değişim Projesinin Sonuçları Olumlu

TEKE DEĞİŞİMİ İLE SAĞLIKLI SÜRÜLER

“Muğla’da Keçi Sürülerinde Teke Değişimi” Projesi kapsamında Menteşe İlçesi Yeşilyurt Mahallesi yetiştiricilerinden Cüneyt GİRENİS ve Ulaş KOCASARI’ nın işletmeleri, kendi aralarında değişimini yaptıkları tekelerin kontrolü için ziyaret edildi.

Proje kapsamında teke değişimi yapan İşletme sahipleri amaçlarının; “sürekli aynı teke kullanıldığında akrabalık oluştuğu için doğum anomalilerinin çoğaldığını, oğlakların kilolarında düşüş yaşandığını, ölümlerin arttığını” tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için bu projeye dâhil olduklarını, proje kapsamında Ağustos ayında sürülerine teke katımı yaptıklarını, doğumlarının Ocak ayından sonra beklediklerini belirttiler.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesinde görevli Personeller tarafından, doğan oğlakların kontrolü için işletmeler ziyaret edildi. Oğlakların %90’nın doğduğu, doğan oğlaklarda hiç anomali olmadığı, doğum ağırlıklarının iyi olduğu ve ölüm yaşamadıkları tespit edildi. Teke değişimini yapan işletme sahipleri; “bu durumdan oldukça memnun olduklarını, sürülerindeki hayvanların artık daha sağlıklı olduğunu” belirttiler. Menteşe İlçemizde 2 işletme ile yapılan çalışma neticesinde uygulanan teke değişimi projesinin sonuçlarının hem hayvanlar açısından hem de yetiştirici açısından olumlu olduğu gözlemlenmiş olup; önümüzdeki yıllarda teke değişim projesini yayım çalışmaları ile yetiştiricilere anlatmak ve projeye katılan yetiştirici sayısını artırmak planlanmaktadır.

Haber Servisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ