Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Sonbahar İlaçlaması Yapmayan Çiftçilerin DİKKATİNE

Sonbahar İlaçlaması Yapmayan Çiftçilerin DİKKATİNE

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Muğla İl Müdürlüğü Zeytin halkalı leke hastalığı için uyarılarda bulundu.

Çiftçilere yapılan uyarı hakkında bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin MARAŞLI; “Zeytin halkalı leke hastalığı için sonbahar ilaçlaması yapmayan üreticilerin hasat sonrasında ruhsatlı bitki koruma ürünlerinden birisiyle uygulama yapması gerekmektedir. Üreticilerimiz unutmasın her sıvı bakırlı ürün zirai ilaç değildir. Bakırlı sıvı gübreleri ilaç yerine kullanmayınız” dedi
Genek olarak zeytin halkalı leke hastalığı hakkında  bilgi veren MARAŞLI;Tanımı ve Yaşayışı:Fungus yıl boyunca ağaç üzerinde canlı olarak bulunur. Fungus kışı yere dökülen kurumuş veya ağaç üzerinde kalan hastalıklı yapraklarda geçirir. Etmenin optimum gelişme sıcaklıkları 18- 20 oC’dir. Hastalık 9 oC’nin altında ve 30 oC’nin üzerinde gelişemez. İlkbahar ve sonbaharı genellikle yağışlı geçen bölgeler hastalığın gelişmesine uygundur. İyi havalanmayan, güneş almayan, su tutan yerlerde sık dikilmiş ve budanmamış zeytinlikler hastalık gelişimine uygun yerlerdir.Belirtileri ;İlk belirtileri, ilkbaharda yaprakların üst yüzeylerinde görülen siyahımsı-gri renkte yuvarlak noktalar şeklinde lekelerdir. Bu noktaların bulunduğu yerde renk açılır, daha sonra bunun çevresinde normal yaprak renginde bir halka oluşur. Bunu dıştan ikinci bir açıkrenkli halka çevirir. Sonra tekrar koyu renkli bir halka oluşur. Bu görünüm nedeniyle hastalığa ‘’halkalı leke’’ adı verilir. Bir yaprakta çapları 8-10 mm olan 2-30 adet leke bulunabilir. Hastalığın epidemi yaptığı yıllarda lekeli yapraklar mayıs ayından itibaren dökülmeye başlar ve yaprakların tamamı dökülerek ağaçlar çıplaklaşır. Bu durum az meyve tutumuna ve meyvenin erken dökülmesine neden olur. Hastalık nedeniyle zayıflayan ağaçlarda; sürgün ve ince dallar kuruyabilir. Sulanan, nemli ve ağır topraklarda ve denize yakın zeytinliklerde hastalığa her yıl rastlanılmaktadır. Özellikle ilkbaharı yağışlı ve serin geçen yıllar hastalığın epidemi yapması için uygundur. Hastalık zeytin yetiştiriciliği yapılan Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde görülür. Konukçuları Zeytin ve yabani zeytin ağaçlarıdır.


    Mücadelesi Kültürel Önlemler 
• Taban arazide, ağır ve su tutan topraklarda, hava sirkülasyonu iyi olmayan ve nemli olan yerlerde zeytinlik tesis edilmemelidir.
• Su tutan arazilerde tesis edilen zeytinliklerde drenaj kanalları açılmalıdır.
• Gübreleme ve sulama tekniğine uygun yapılmalıdır. Fazla azotlu gübre kullanılmamalıdır. 
• Ağaçlar havalanacak ve ışık alacak şekilde budanmalı, kuru dal ve dalcıklar budanarak temizlenmelidir. 
• Yere dökülen lekeli yapraklar toplanıp yakılmalı veya sürülerek gömülmelidir.
Kimyasal Mücadele İlaçlama Zamanı
Marmara Bölgesinde

1. ilaçlama: Sonbahar sürgünleri görülmeden hemen önce,

2. ilaçlama: Çiçek somakları belirginleştikten sonra, çiçekler açmadan önce, 
Ege Bölgesinde

1. ilaçlama: İlkbahar sürgünleri görülmeden hemen önce,

2. ilaçlama: Çiçek somakları belirginleştikten sonra, çiçekler açmadan önce, 
Akdeniz Bölgesinde

1. ilaçlama: Hasattan sonra (Kasım-Aralık),

2. ilaçlama: İlkbahar sürgünleri görülmeden hemen önce (Mart),

3. ilaçlama: Çiçek somakları belirginleştikten sonra (Nisan), çiçekler açmadan önce, yapılmalıdır. “ bilgileri verildi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ