Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

SEYDİKEMER’DE BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ ‘KARABULUT KARDEŞLER’

SEYDİKEMER’DE BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ ‘KARABULUT KARDEŞLER’

Seydikemer Ziraat Odası olarak bu hafta çiftçilerimizden Hasan Karabulut’la röportaj yaptık. Bugüne kadar Çiftçilerimizin yanında olan Odamız bundan sonrada Çiftçilerimizin yanında olmaya devam edecektir.

Kısaca kendinizi tanıtırmısınız :               

Ben Hasan Karabulut. 1969 yılında Kemer beldesinde doğdum. İlkokulu Kemer ilkokulunda okudum. Liseyi Balıkesir İmam Hatip Lisesinde okudum. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi  Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümünden 1995 yılında mezun olduktan sonra  Kemer’de ‘Karabulut’ kardeşler olarak ticari çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Ticari ilişkilerimizden bir kısmı da  Tıbbi aromatik bitkiler ve bunların yağlarıdır. 2000 yılından beri kekik, adaçayı, defne yaprağı, mersin yaprağı vb.  ürünlerin  bölgemizden tedariğini yaparak İzmir ilindeki ihracatçı firmalara göndermekteyiz. 2010 yılında bölgemizin ilk  tıbbi ve aromatik bitkiler için  kurutma fırınını kurduk. Normal hava  koşullarında  sadece yazın kurutulabilen bitkileri, hava şartlarına bağlı olmadan yılın 12 ayı kurutabiliyoruz. 2015 yılında bölgemizde olan bitkilerin yağlarını  çıkarabilmek için küçük çapta bir damıtma (distilasyon) düzeni kurduk.

Neden damıtma düzenine  gerek duydunuz:

Bitkileri natürel olarak  toptan satışının yanında katma  değer oluşturarak  satmanın daha faydalı ve karlı olacağını gördük. Zaten önceden elma(adaçayı) ve kekik yağını  başka işletmelerde fason olarak çıkartarak satış denemesi yapıyorduk. Kendi damıtma sistemimizi kurduktan sonra ihtiyaç durumuna göre  istediğimiz bitkinin yağını  çıkarır hale geldik. Damıtarak elde ettiğimiz   yağların bir kısmı; elma(adaçayı) yağı, kekik yağı, defne, mersin, okaliptüs, lavanta, sedir ağacı vb. Buna ilave olarak tohum ve çekirdeklerin yağlarını da  soğuk pres makinamız ile çıkararak  halkımızın faydasına sunuyoruz.

Neden damıtma düzenine  gerek duydunuz:

Bitkileri natürel olarak  toptan satışının yanında katma  değer oluşturarak  satmanın daha faydalı ve karlı olacağını gördük. Zaten önceden elma(adaçayı) ve kekik yağını  başka işletmelerde fason olarak çıkartarak satış denemesi yapıyorduk. Kendi damıtma sistemimizi kurduktan sonra ihtiyaç durumuna göre  istediğimiz bitkinin yağını  çıkarır hale geldik. Damıtarak elde ettiğimiz   yağların bir kısmı; elma(adaçayı) yağı, kekik yağı, defne, mersin, okaliptüs, lavanta, sedir ağacı vb. Buna ilave olarak tohum ve çekirdeklerin yağlarını da  soğuk pres makinamız ile çıkararak  halkımızın faydasına sunuyoruz.

Yağ çıkarma işlemini nasıl yapıyorsunuz:           

Kısaca yağ çıkarma işleminden bahsetmek gerekirse 250kg kuru veya yaş kekik, adaçayı, defne vb. bitkiyi  1800 litrelik haznesi olan  tanker içerisine konulur. Haznenin alt tarafına bitki ıslanmayacak  seviyede su konulur.4-5 saatlik kaynama sonucunda  suyun buharı ile  bitkinin içerisindeki yağ ve su alınır. Yoğunlaşma kazanından geçen buhar, damlalara dönüşerek sıvı hale gelir. Ayrı bir haznede toplanır. Burada biz kolaylıkla bitkinin yağını ve suyunu ayrıştırabiliriz.

Seydiler markanızdan bahseder misiniz?

Elde  ettiğimiz aromatik  ve bitkisel yağları piyasaya sunabilmek için bir marka oluşturmaya karar verdik. Marka olarak da Seydikemer’ in Kemer olmadan önceki  dedelerimizin yaşadığı  ‘SEYDİLER’ ismine karar verdik. Mahalle Muhtarı Mehmet Güven’inde görüşünü alarak Seydiler isminin marka  tescilini yaptırdık. Artık ürünlerimizi Seydiler markası ile sunabiliyoruz.

İşletmenizde hangi ürünler işleniyor:

İşletmemizde  adaçayı, mersin, kekik, defne, okaliptüs yağı çıkarılıyor. Sedir ve lavanta yağıda denemelerimiz sonucunda çıkarılabiliyor. Hatta şunu söyleyebiliriz ki bitkilerde yağ olduktan sonra istenirse bütün bitkilerin uçucu yağları çıkarılabilir. Hedeflerimiz arasında çıkardığımız yağların suyunu da kullanabilmek var. Örneğin damıtılmış kekik suyu arılardaki arrova hastalığı ve  arı keki yapımında kullanılıyor. Diğer yağların sularını değerlendirmek için kozmetik ürünleri yapan firmalarla görüşmelerimiz var.Aynı zamanda işletmemizde soğuk pres  yağ makinesi ile tohum ve çekirdeklerin yağlarıda çıkarılmaktadır. Susam, çörekotu, anason, kabak çekirdeği, incir, nar çekirdeği ve Hindistan cevizi çıkarılan yağlar arasındadır.2,5 kg susamdan 1lt yağ, çörekotunda 4-5kg 1lt yağ,nar çekirdeği 14-15kg 1lt yağ, 1 ton mersin yaprağı 1lt yağ,50kg Hindistan cevizinden 12kg yağ  şeklinde gerçekleşiyor.

Üretim esnasında sıkıntılarınız varmı: 

Bir işletme varsa muhakkak ufak tefek sıkıntılar da vardır. Biz kısaca bu sıkıntılardan bahsedecek olursak en büyük giderimiz  elektriktir. Elektrik giderimizi azaltmak için güneş enerjisinden yararlanmayı hedefliyoruz.

Sözleşmeli üretim konusunda çalışmalarınız var mı:

İşletmemiz çok küçük miktarda da olsa sözleşmeli üretime yönelmiş  pozisyondadır. Bu yüzden  İncirköy ve Ortaköy mahallesi  Kızılcaköy beldelerinde  adaçayı yetiştiriciliği  yapan çiftçilerimize ürünlerini değerlendirebilmeleri için destek olduk.

Ürettiğiniz ürünleri nerelerde pazarlıyorsunuz:             

Daha öncede belirttiğimiz gibi talep durumuna göre ürünlerimizi şekillendiriyoruz. Çıkarılan  yağların tamamına yakını  Fethiye  ve Seydikemer de eczanelerde  dolum yapan tesislerde tüketilmektedir.

Üretim esnasında kamu kuruluşlarından destek alıyormusunuz:

Üretim öncesinde ve Üretim sonrasında İlçemizde bulunan Ziraat Odası,Belediye,Üniversite, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz, Orman İşletme Müdürlüğümüz den her türlü desteği ve yardımı alıyoruz. İhracat aşamasındaki belgelerin hazırlanmasında ve tanzim edilmesinde büyük yardımları oluyor. Bütün kuruluşlarımıza destekleri için teşekkür ediyorum.

Geleceğe yönelik hedefleriniz neler:

Bölgemiz tıbbi aromatik bitkiler açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bu da bölgemizin görünmeyen ekonomik değerini teşkil etmektedir. Elde edeceğimiz ürünlerle İleriki hedefimiz dünya uçucu  yağlar pazarına girip bölgemiz ürünlerini oralarda pazarlamaktır. Araştırmalarımız devam etmekle birlikte Kanada Montreal, Amerika ciddi pazarlar arasında bulunmaktadır. Bizlerde bu pazarlarda Pazar payı oluşturabilmek için çalışmalar yapmaktayız. İstanbul Dünya Gıda Fuarında da bu konularda çalışmalar yapılıp görüşmeler sağlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ