Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

SEYDİKEMER İLÇESİNDE VATANDAŞLAR EVLERİNDEN TAHLİYE EDİLDİ

SEYDİKEMER İLÇESİNDE VATANDAŞLAR EVLERİNDEN TAHLİYE EDİLDİ

Seydikemer’in Çökek Mahallesi’nde iki gün önce  akşam saatlerinde çıkan orman yangını kontrol altına alınamazken, bazı yerleşim yerlerine alevlerin yaklaşması sonucu Jandarma ekipleri olası bir tehlikenin önüne geçebilmek için vatandaşları evlerinden tahliye etti.

Seydikemer’in Çökek Mahallesi’nde iki gün önce akşam saatlerinde  çıkan orman yangınını Seydikemer ve Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, diğer illerden destek için gelen itfaiye ekipleri,  Fethiye ve Seydikemer Belediyesi  ekip ve araçları, Devlet Su İşleri personeli ve makinaları, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve çevre belediyelerden gelen yangın söndürme ekipleriyle gönüllü vatandaşlar insanüstü bir gayretle söndürmeye çalışıyor.

Seydikemer’in Çökek Mahallesinde çıkan ve çevre mahalleler, Dere Mahallesi ile Bayır Mahallelerine de sıçrayan  orman yangını rüzgârında etkisiyle kontrol altına alınamadı. . Yangının etkisini arttırması üzerine Çökek Mahallesi tahliye edilmeye başlandı. Yangına Seydikemer Belediyesi, Seydikemer Orman İşletme Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve çevre belediyelerden gelen yangın söndürme ekipleriyle müdahale ediliyor. Rüzgârın yön değiştirmesiyle zaman zaman aniden yükselen alevlere karşı canla başla çalışan ekiplere, vatandaşlar ve bölgede bulunan beton firmaları da destek veriyor. Âdete bir seferberliğin hâkim olduğu Çökek Yangınına  gündüzleri helikopterle de destek sağlanıyor.

Mahallede Vatandaşlar Tahliye Edildi

Yaklaşık 48 saat önce başlayan ve etkisini hızla sürdüren orman yangınına karşı, havadan ve karadan müdahaleler hızla sürerken,  Çökek Mahallesinde gece saatlerinde alevler, rüzgarında etkisiyle yerleşim alanına yaklaştı. Jandarma ekipleri ve Seydikemer Belediyesi Zabıta ekipleri, araçlarda megafonlar ile vatandaşların evlerini tahliye etmeleri yönünde anonslar gerçekleşti.

Anonslara riayet eden vatandaşlar ise,  bazı eşyalarını araçlarına yüklerlerken, göz yaşları içerisinde alevleri izlediler.

Yangınla ilgili açıklamada bulunan Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, “İki gün  akşam Çökek mahallesinde çıkan yangın maalesef devam ediyor. Dere Mahallesinde çıkan orman yangını Çökek ve Bayır Mahallelerimize de sıçradı. Özellikle akşamları havadan da destek verilemediği için müdahalede güçlük çekiyoruz.  Tek sevindiren tarafı can ve mal kaybımız yok. Tabi ki burada da Arifler Mahallesi ve Kabaağaç Mahallesinde de olduğu gibi canla başla vatandalar çalışıyor. Seferberlik gibi herkes çalışıyor. Beton firmalarının hepsine ben teşekkür ediyorum. Mikserlerin hepsi bu bölgede. Hiç durmadan çalıştılar. Allah razı olsun. Destek veren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bir an önce bu  yangını da kontrol altına alacağız” ifadelerinde bulundu.

Soğutma çalışmalarının devam ettiği Arifler Mahallesi’nde de vatandaşların ve ekiplerin nöbette olduğunu belirten Başkan Otgöz; “Şuan sıçrama falan yok. Kontrol altında, takip ediliyor. Çökek Mahallesinde yangın olunca ekiplerimiz bu bölgeye geldi ama orada da kalan vatandaşlarımız ve ekiplerimiz takip ediyor” dedi. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ