Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Arı Konusunda Farkındalık

Arı Konusunda Farkındalık

“Arı Konusunda Farkındalık Oluşturmaya Devam Ediyoruz” Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğü okullardaki eğitim projeleriyle arılar ve doğa konusunda farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Çalışmaları ve Kaymakamlıkça tüm okullarda uygulanması için desteklenen projeleri hakkında edindiğimiz bilgilere göre ; “Arıların insan için önemini anlatmak için Albert Einstein’ın “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır” sözüyle başladığımız öğrencilerimizle eğitimimizde Çocuklarımıza arının tozlaşma için önemi, bal mumu, arı sütü, arı zehiri ve propolis gibi alternatif arı ürünlerinin apiterapi ve sağlık amaçlı kullanıldığı konusunda uzman ekiplerce teorik eğitimden geçiriliyor. Teorik eğitimimizde arıların mucize canlılar olduğunu öğrenen çocuklar uygulamalı eğitimimizde arı korkusunuda yenmiş oluyor.
Arılar doğanın en büyük mucizelerinden biridir. Yaklaşık 130 bin farklı bitki türünün çoğalmasını sağlarlar. Bunun yanı sıra insanoğlunun da birçok yaşamsal ihtiyacını karşılarlar. Arıların toplu iğne kadar mideleriyle yaptıkları mucizeler saymakla bitmez. İşçi arıların kendine has düzeni, petek ve bal üretimleri, kanat çırpmalarının etkisi gibi her birinin ayrı bir mühendislik ve bilim dalı olabilen becerileri ve mucizileri vardır . Avrupada çocukların çok küçük yaşlarda arılarla büyüdüğüne ve onlardan korkmadığına görüyoruz. Ancak ülkemizde çocuklar hep arı sokar korkusuyla büyüyor ve arının önemi hakkında bilgi sahibi olmuyor. Onun için kafasında “arı sokar ve bal yapar” var, başka hiçbir şekilde arı konusunda araştırma yapmıyor ve bu zihniyetle büyüyor. Bu açıdan bizim için kovan başı eğitimler çok önemli bir proje” diye konuştular ve “Arı konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” diyenTeknik personel ;” çocuklarda arı korkusunun hemen aşılamayacağını ifade ederek, amaçlarının arı konusunda farkındalık yaratmaya çalışmak olduğunu anlattı.
Çocuklara arıların sadece bal yapmadığını, çevre ve doğa için ne kadar önemli olduğunu öğrettiklerini kaydederek şöyle devam ettiler:
“Albert Einstein’ın da söylediği gibi arılar tozlaşma için çok önemli. Bunu hep geri plana itiyoruz. Hep arının balını düşünüyoruz. Çocuklar burada arının sadece balı olmadığını, bal mumu, arı sütü, arı zehiri, propolis gibi alternatif arı ürünlerinin apiterapi ve sağlık amaçlı kullanıldığını öğreniyor. Buraya gelene kadar belki de bunları bilmiyorlardı. Arının polinizasyondaki etkisini çocuklara anlatmaya çalıştık. Her seferinde ilçemizin farklı bir bölgesindeki öğrencilerle çalışıyoruz ki yaygın etkiyi artıralım” dediler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ