Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Öğretmenler 1 Gün İş Bırakacak!

Öğretmenler 1  Gün İş Bırakacak!

Eğitim-İş Sendikası üyeleri, maaşlara yapılmayan zamlar, hayat pahalılığı ve eğitim emekçilerinin düşürüldüğü  durum karşısında 29 Aralık Çarşamba günü 1 gün iş bırakacak.

Sağlıkçıların iş bırakma eyleminin ardından şimdi sıra eğitimcilere geldi. Eğitim İş Fethiye Şubesi 29 Aralık Çarşamba günü iş bırakma eylemi gerçekleştirecek. Eğitim İş Fethiye  Şubesi iş bırakma eylemi gerçekleştireceğini duyurdu. Şube Başkanı İstem Altınçekiç, yaşanan ekonomik kriz, eriyen maaşlar ve geçim derdine dur demek için 29 Aralık Çarşamba günü iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini söyleyerek TÜİK’in yıllık enflasyon oranı açıklandığı gün dava edeceklerini belirtti.

Herkesin Sorunu Geçim Derdi

Küreselleşme politikaları adı altında yeraltı ve yerüstü kaynaklarımıza el konulması sonucunda yaşanan ekonomik krizler, adeta ülkemizin kaderi haline getirildiğini belirten Altınçekiç, “Ülkemizin yaşadığı derin ekonomik krizler sonucunda ortaya çıkan aşırı zamlar, pahalılık, döviz kurlarındaki artış, yoksulluk emekçilerin artık tükenmesine neden oldu. Geldiğimiz noktada küçük bir ayrıcalıklı kesim dışında herkes mutsuz. Dolara endeksli devlet ödemesi garantili ihale alanlar, kamu bankalarından milyonlarca lira kredi kullanıp ödemeyince hesap sorulmayanlar, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve spekülasyonlar sayesinde vatandaşın ekmeğine çökenler mutlu. Birileri bir gecede servetine servet katıyor, olan emeğiyle geçinmeye çalışan milyonlara oluyor. Milyonlarca emekçi her ay kirayı, artan faturaları nasıl ödeyeceğini, çocuklarının karnını nasıl doyuracağını düşünüyor” açıklamasında bulundu.

Maaşlar Yok Oldu

“Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in Kasım ayı araştırması, 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 13 bin 97 lira olduğunu ortaya koyarken, asgari ücrete yapılan zam, daha emekçinin eline geçmeden eridi” diyen Altınçekiç, “Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına reva görülen 2 yıllık zamlar da yıl bitmeden çoktan eridi. Enflasyon ve artan vergi dilimi ile mevcut maaşlarımız yok oldu. Son bir yılda tüketilmesi kaçınılmaz olan temel gıda ürünlerine yüzde 50’nin üzerinde zam gelmişken biz kamu emekçilerine yapılan zam TÜİK’in yalancı enflasyon oranına bile yaklaşamamıştır. Zamlarla, krizle, yoksullukla tükeniyor milyonlar. Biz eğitim emekçileri de tükenişten payımızı alıyoruz. Zaten yoksulluk sınırının altında olan maaşımız enflasyon karşısında sürekli eriyor. Bir yandan eğitim emekçileri ekonomik olarak tükenmekte iken diğer taraftan içi boş süslü sözlerle yalnızca öğretmenleri kariyer basamaklarına ayırmaktan ibaret olan Öğretmenlik Meslek Kanunu gündemi ile kamuoyu oyalanmakta, var olan özlük haklarımızın da elimizden alınması için alt yapı oluşturulmakta” dedi.

Çağrı Yaptı

Tarafsızlığını korumayarak siyasi iktidardan emir alarak rakamlar üzerinde oynayan ve sahte enflasyon oranıyla aşımıza ekmeğimize el koyulmasına alet olan TÜİK’i yıllık enflasyon oranı açıklandığı gün dava edeceklerini kaydeden Altınçekiç, “Bu yoksulluk, bu sömürü artık yeter. Gün umutsuzluğa kapılma, kendini çaresiz ve güçsüz hissetme günü değil. Gün dayanışma günüdür, mücadele günüdür. Üreten emekçileriz, sesimiz, sözümüz var. Hep birlikte güçlüyüz. Gelin gücümüzü kullanalım, tüm yaşananlara karşı birlikte ses çıkaralım. Ulusal, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne, emeğimize, geleceğimize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmak için 29 Aralık Çarşamba günü tüm eğitim emekçilerini 1 günlük iş bırakmaya çağırıyoruz. İş yerlerimize gitmiyoruz, alanlarda buluşuyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ