Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

MOBİL ÇKS HİZMETİ KAYADİBİNDE

MOBİL ÇKS HİZMETİ KAYADİBİNDE

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seydikemer Ziraat Odası ve Kayadibi Muhtarlığı Mobil ÇKS hizmeti almaya gelen çiftçilere teknik budama eğitimleri de veriyor.
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde ve Ziraat Odasında görevli Ziraat Mühendisleri Meryem KARABURUN ve Mehmet Fatih YÜREKLİ; Kayadibi Mahallesi Çiftçilerimizin bugün hem 2020 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi bilgilerini yerinde güncelledik, hem de Zeytin yetiştiriciliği, budama eğitimi verdik. Çiftçilerimiz çok memnun kaldılar. Zeytin Kayadibinde yaklaşık 650 dekarlık alanla çok önemli bir üretim. Çiftçilerimiz zeytini hem yağlık hemde sofralık olarak değerlendirmekte. Gerek İl Müdürlüğümüzün , gerekse Bakanlığımızın zeytinde kaliteyi arttırmaya yönelik çok önemli çalışmaları var. Bizlerde zeytin ve zeytinyağında kaliteyi arttırabilmek için çiftçilerimizin yapması gerekenleri, bahçe tesisinden tutunda hasata kadarki aşamaları eğitimlerimizde anlatıyoruz. Kültürel mücadelede budama ve hasatın önemini vurguluyoruz. Bu tarz çalışmalarımız tüm mahallelerimiz de devam edecek” dediler.
Tarım Orman Müdürü Engin MARAŞLI ise;Seydikemer İlçesinin coğrafi yapısının çok geniş olması, birçok Mahallesininin İlçe Merkezine uzaklıklarının 60-80 km arası olması, ulaşımın yeterli olmaması gibi nedenlerle zor durumda kalan çiftçilerimizin yerinde eğitim ve MOBİL ÇKS ile ayağına hizmet götürüyoruz. Bu çalışmalarımızla yaklaşık 3 aylık dönemde 1000 çiftçimizin dosyasını güncelledik, Bakanlığımızın tarımsal ve hayvancılık desteklemelerini anlattık, ve mahallenin tarımsal üretim durumuna göre yetiştiricilik, hastalık ve zararlı eğitimleri verdik.” Dedi.
Hizmetten yararlanan Mahalle çiftçileri ise , bu sistem sayesinde gel git işlemlerinin azaldığını, İşlemler sırasında Mahalle Muhtar ve Azalarının hazır bulunmaları nedeniyle evrakların eksiksiz tamamlandığını, Bakanlığın desteklemeleri, projeleri konusunda anında bilgilendirildiklerini belirtti.
Durumdan herkesin memnun olduğu özellikle İlçe Merkezine uzak çiftçilerin yerinde Mobil Ofis, destekleme ve bilgilendirme hizmet ile maddi –manevi çok rahatladığı ve mutlu olduğu gözlendi. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ