Seydikemer Haber Sitesi

Mıgırı Muhtarın İsmi Sokağında Yaşatılacak

Fethiye Belediyesi Meclis Üyeleri geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden Esenköy Mahallesi eski Muhtarı ve Seydikemer’in Dont Mahallesi Muhtarı “Mıgırı” lakaplı Mustafa Köse’nin adını doğup büyüdüğü evin sokağına verme kararı aldı. Fethiye Belediye Meclisi Şubat Ayı Meclis Toplantısı Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca başkanlığında, Fethiye Belediye Meclis Salonunda yapıldı. Toplantıya mazereti olan 5 belediye meclis üyesi katılamazken, toplantıda tüm kararlar oy birliği yada oy çokluğuyla alındı.  Belediye Meclis toplantısında Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü kadrosunun kaldırılıp, yerine Kültür İşleri Müdürlüğü ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü kadrosu kurulması oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca, Kültür İşleri Müdürlüğünün ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünün görev ve çalışma yönetmeliğinin görüşülmesine ilişkin müzekkere  de görüşülüp oy birliği ile kabul edildi.Toplantıda Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Kültür İşleri Müdürlüğü ve Sosyal İşler Müdürlüğü olarak ayrılmasıyla müdürlüklerin hazırlanan çalışma yönetmeliklerinde belirtilen görevler doğrultusunda 2022  yılında icra edilecek  faaliyetlere yönelik hazırlanan performans programı ve gider bütçesinin müdürlüklere aktarılmasının sağlanması komisyon raporu ile belirlenip, oy birliği ile kabul edildi.

Fethiye Belediyesi Hayvan Barınağındaki Veteriner Hekimin bir başka kuruma geçmesi nedeniyle Fethiye Belediyesine tam zamanlı sözleşmeli personel olarak Veteriner Hekim ve bir de İnşaat Mühendisi alınması Belediye Meclisinde görüşülüp, oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların yapım, bakım, onarım işlerine ait harcamalar ile, mahalli idareler veya merkezi idareye ait belediye sınırları içerisindeki ihtiyaçların karşılanmasına dair harcamaların yıllık toplam tutarı, bir önce belediye için tahakkuk eden miktarın eki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden  binde 5’ini geçmemek üzere ilgili hükümlere göre belediye encümeni kararı ile yapılabilmesi konusu da görüşülüp oy birliği ile kabul edildi.

Yeni Adalet Hizmet Binası

Fethiye Belediye Meclisi  Adalet Bakanlığı tarafından 24 ay süre ile bedelsiz ön izin oluru alınan Eldirek Mahallesi sınırları içerisinde 45 Bin metrekarelik ormanlık alana  yeni adalet hizmet binası yapılabilmesi için  1/25000 ölçekli Fethiye  Göcek Çevre Düzeni Planı, 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının Fethiye Belediyesinde yapılması konusu da İmar Komisyonunda görüşülüp, oy birliği ile kabul edildi.Buna göre Fethiye’ye yeni Adalet Hizmet Binası yapılmasının önü açılmış oldu.

İmar Komisyonu Karar Verecek

Fethiye’nin Çiftlik Mahallesi sınırları içerisindeki özel mülkiyetler arasında yer alan ve yürürlükte bulunan onaylı çevre düzeni ve nazım imar planı ile uygulama imar planında “Özel Şartlı Yat Çek-Ek ve İmal Alanı” olarak tanımlı olan alana ilişkin yapılaşma koşullarının belirlenmesine yönelik imar planı değişikliğinin Fethiye Belediyesinde yapılması talebi İmar Komisyonuna havale edildi.

Özel Eğitim Tesisi Red Edildi

Fethiye’de “İlköğretim tesis alanı” olarak tanımlı olan Fethiye Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün  yazılarıyla M.E.B. İnşaat Genel Müdürlüğüne yazılarına konu parsellerdeki anaokuılu ve ilk öğretim tesis alanı tanımlarının “Özel Eğitim Tesisi” olarak değiştirilmesine yönelik nazım imar  ve uygulama imar planı değişikliklerinin Fethiye Belediyesince hazırlanması talebi İmar Komisyonuna gönderildi. Meclis toplantısı arasında bir araya gelen İmar Komisyonu  bu konu ile ilgili rapor hazırladı. Toplantının ikinci bölümünde rapor ile red edilen bu talep  belediye meclisi üyelerince de uygun bulunup red edildi.

Eko Turizm Alanı Kabul Edildi

Fethiye Belediye Meclisi Koru Mahallesinde111 ve113 Ada üzerindeki parsellerde  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığının da onayladı “Eko Turizm Alanı” amaçlı imar planı değişikliği “Taşıt Yolu ve Eko Turizmi alanı amaçlı uygulama imar planı değişikliği ile ilgili imar komisyonu raporunu görüşülüp, oy birliğiyle kabul edildi.

Muhtarın İsmi Sokağına Verildi

Fethiye Belediye Meclisine bir vatandaşın verdiği dilekçe ile geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Fethiye’nin renkli simalarından Mıgırı lakaplı Seydikemer’in Dont Mahallesi Muhtarı Mustafa Köse’nin isminin sokağına verilmesi görüşüldü. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve tüm meclis üyeleri Mustafa Köse “Mıgırı” isminin merkez cami yolunda bulunan evinin sokağına verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Oy Çokluğu İle Çıkıldı

Belediye Meclisinde belediyenin bağlı bulunduğu mahalli idareler iş verenler sendikasından istifa edilmesi görüşüldü. Belediyeye daha fazla maddi yük getirdiği gerekçesiyle oy çokluğu ile kabul edildi. Belediye Meclisi gündemindeki merkezi İzmir’de bulunan Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına Fethiye Belediyesinde üye olunması, yıllık üyelik aidatının tüzükte belirtilen miktarın belediyenin İller Bankası hissesinden tutulmak suretiyle ödenmesine ve İller Bankasına yetki verilmesine , Fethiye Belediyesinde çalışan işçilerin bağlı bulundukları sendika ile yapılacak Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde belediyeyi temsilen sendikaya yetki verilmesine ilişkin konu görüşülüp oy çokluğu ile kabul edildi.

Teşekkür Etti

Fethiye Belediye Meclisi Şubat Ayı Meclis Toplantısı yaklaşık 1 saat sürerken, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca yaptığı açıklamada “Bugün aldığımız kararlar Fethiye’ye ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Son derece uyumlu şekilde oy birliği ve oy çokluğuyla alınan kararlarımız Fethiye’miz içindir. Tüm Meclis Üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haber Servisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ