Seydikemer Haber Sitesi

Seydikemer’de Mera Islahı Yapılacak

Seydikemer Yayla Atlıdere mahallesinde mera ıslah projesi uygulanacak. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz arasında “Mera Islahı ve Amenajmanı” projesi protokolü için imzalar atıldı. Böylece Yayla Atlıdere Mahallesi’nde toplam 1005 dekarlık mera alanının 875 dekarına Mera Islahı ve Amenajmanı projesi yapılacak.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Seydikemer Belediye Başkanlığı tarafından verimlilik ilkeleri çerçevesinde ve koordineli olarak yürütülmesine ilişkin bir işbirliği Protokolü imzalandı. İmza töreninde Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz hazır bulundu. Seydikemer Belediyesi hizmet binasında düzenlenen imza törenine; Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ve Seydikemer İlçe Tarım Müdürü Engin Maraşlı katıldı. İmza töreni öncesi Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kabul edildiği takdirde 2021 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan Yayla Atlıdere (Kırsal) Mahallesi Mera Islah ve Amenajman Projesi hakkında katılımcılara bilgi verdi.  Saylak, “Seydikemer Belediyesiyle yaptığımız görüşmeler sonucunda Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün inisiyatifi ve desteğiyle bugün 867 dönümlük meramızı Yayla Atlıdere Mahallesi’nde ıslahı konusunda belediyemiz sorumluluk üstlenerek etrafının çevrilmesi, içinde sundurmaların, sulukların yapılması, gölgeliklerin yapılması hususunda bir protokol imzalayacağız. Söz konusu taslak Proje ve imzalanan işbirliği Protokolü kapsamında; Mera alanında istenmeyen, istilacı türlerden olan yabancı ot ve çalımsı bitkiler ile mekanik ve kimyasal mücadele, tohumlama, gübreleme, Merada otlayan hayvanların su ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik suluklar ve hayvan refahının sağlanması için gölgelikler ile kaşınma kazıkları ve tuzlukların konulması, periyodik otlatma parsellerinin oluşturularak otlatmayı kolaylaştırıcı sınaî tesislerin yapılması, Mera alanının yağmurlama sistemiyle kurak dönemlerde sulanması çalışmaları Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bakanlığımızın genel bütçe imkânları kullanılarak uygulanacaktır. Mera alanındaki muhtemel sınır ihlâlleri ile olası İşgâl ve tecavüzlerin önlenmesi, uygulanacak olan Mera Islah ve Amenajman Projesi çalışmalarının daha verimli olması ve Merada hayvanların otlatma takvimi ile elektrikli çit kullanılarak oluşturulacak olan otlatma parsellerinin münavebe periyoduna uygun zamanlarda Meraya giriş ve çıkışların sağlanacak” diye konuştu. Yayla Atlıdere (Kırsal) Mahallesi Mera Islah ve Amenajman Projesi’nin geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlara faydalı olacağına dikkat çeken Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, “Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile birlikte Yalı Atlıdere Mahallesinde “Mera Islahı ve Amenajmanı” projesi protokolünü birlikte imzaladık. Biz bu imza törenini arazide yapacaktık ama şartlardan dolayı protokolü bugün burada imzaladık. Biz tarım için, hayvancılık için ne gerekirse Tarım İl Müdürlüğümüz ve Bakanlığımızla birlikte belediye olarak bu işlerin üstesinden geleceğiz. Yem fiyatlarının girdisinin çok yüksek olmasından dolayı hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın zorlandığını biliyoruz. Hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarımıza bir katkı sağlamasını ümit ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz arasında “Mera Islahı ve Amenajmanı” projesi protokolü için imzalar atıldı.

Haber Merkezi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ