Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

KUZU GÖBEĞİ FİYATI ALTIN GİBİ

KUZU GÖBEĞİ FİYATI ALTIN GİBİ

Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde ormanlarda köylüler tarafından toplanan kuzu göbeği mantarının kilogramı 900 ile 1000 TL’ye satılıyor.

 Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde ormanlık alanlarda doğal olarak yetişen kuzu göbeği mantarı, köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından toplanmaya başlandı.Köylerdeki vatandaşların gelir kaynağı olan kuzu göbeğinin kilogramı Fethiye Cuma pazarı ve diğer semt pazarlarında 900 ile 1000 TL’ye  satıldı.Vatandaşların ilgi ile izlediği fiyatlar dudak uçuklatırken bazı vatandaşlar 100-200 gr şeklinde satın alarak adeta tadımlık yapıyor. Seydikemer’in Bayır köyünden Mehmet Apaydın  ““Kuzu göbeğini  Seydikemer’in Bayır Mahallesinde ormanlık alandan buluyoruz. Ormanda arayıp bulmak oldukça zor daha çok sarp yamaçlarda bulunuyor. 1 kilogramını 900 TL’den satıyoruz. Vatandaşlarımız 100-200 gram ancak alabiliyor. İsteyen soğanla yumurtayla  kavuruyor , isteyen de mangal yapıyor. Akşama kadar satacağım kalanı da ailemle yiyeceğiz.”ifadelerini kullandı.

Bazı vatandaşlar ise sadece bu fiyatı karşıdan izliyoruz. Kuzu göbeği mantarı aslında çok vitaminli ancak alım gücümüz zayıf fiyatına bakarsanız Altınla eşdeğer etten de pahalı.Kuzu göbeği yemek tabiki güzel ama almaya gücümüz yok. Eskiden 50-60 TL’ye alabiliyorduk. Şimdi 900 TL’den satıyorlar. Bu fiyata nasıl alalım .”diye konuştular.

REKLAM ALANI

FAYDASI SAYMAKLA BİTMİYOR

Doğal ortamda yetişen mantar, bolca antioksidan madde barındırması ve protein, B1, B2 ve C vitamini açısından da zengin olması sebebiyle vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.Ülkemizden daha çok Japonya’ya ve bazı Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ