Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

“TÜİK Emekçinin Emeklinin Hakkını Çaldı”

“TÜİK Emekçinin Emeklinin Hakkını Çaldı”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının emekçinin ve emeklinin hakkını çalmak olduğuna dair bir konuşma yaptı. Girgin şunları söyledi. “TÜİK yine yapacağını yaptı. Resmi enflasyonu düşük göstererek çalışanın emeklinin hakkını çaldı. Resmi enflasyon aralık ayında yüzde 1,18; yıllık bazda ise yüzde 64,27 oldu.ENAG verilerine göre %137.55. TÜİK tartışmalı enflasyon oranları ile milyonlarca çalışanın ve emeklinin kaderini belirledi. Herkes sokakta enflasyonu görüyor, açıkta işlenen günahın tenhada özrü olmaz. Halk markette pazarda “enflasyonu hissediyor” noktasını geçti şaşkınlıkla hayretler içerisinde izliyor. Emeklinin, emekçinin, dul ve yetimin yenen kul hakkının hesabı elbet sorulur.”

2002 DÜZEYİNE GELMEK İÇİN EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 11.900 LİRA OLMALI

En düşük işçi emekli aylığı 2002’de asgari ücretin yüzde 40 üstündeydi. 2022’de asgari ücretin %36 altına düştü. 2002’deki düzeyini koruması için en düşük emekli aylığının2022’de 7.700 lira, 2023’te (asgari ücretin %40 fazlası) 11.900 lira olması gerekiyor. Oysa Hazine desteğiyle sadece 3.500 lira! Emekli bu parayla nasıl geçinecek.

ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR!

TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla memura verilecek zam geçinmeye yetmez.Devletin memuru yoksulluk sınırı ile açlık sınırı arasında can çekişiyor! Enflasyon farkı zam değildir. Girgin son olarak “İntibak yasasıyla, aylık bağlama oranının düzeltilmesiyle, refah payı verilmesiyle, gerçek enflasyon farkı verilmesiyle, en düşük emekli maaşı asgari ücret olmalıdır” dedi.

Haber Servisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ