Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

ESNAF VE SANATKARLARIN TALEPLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

ESNAF VE SANATKARLARIN TALEPLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

ESNAF VE SANATKARLARIN TALEPLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE
ESNAF VE SANATKARLARIN TALEPLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Muğla Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin Meclis’te yaptığı konuşmada zor durumdaki esnaf ve sanatkarların sorun ve taleplerini Ticaret Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’na iletti.
ESNAF KEPENK KAPATIYOR
Son 5.5 yılda 570 bin esnafın kepenk kapattığını ve esnafın borcu borçla döndürdüğünü söyleyen Girgin; Esnafın sattığını yerine koyamadığını ve KOBİ’lerin borçlarının 2018 Nisan ayında 541 Milyar TL olduğunu 2019 Nisan ayında ise 637 Milyar TL’ye çıktığını söyleyerek takipteki borçların ikiye katlandığını belirtti.
ESNAF EKONOMİNİN TEMELİ
Esnafın ekonominin temelini oluşturduğunu söyleyen CHP’li Girgin; ‘’Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile de esnafın sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Girgin, esnafların acil taleplerini meclis genel kurulunda dile getirdi.
6 Kasım 2019 tarihinde başlayacak ve 29 Kasım 2019 tarihinde bitecek olan 2020 bütçe görüşmeleri kapsamında 8 kasım 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Ticaret Bakanlığı görüşmelerinde esnafların sorunlarını daha detaylı dile getireceğini söyleyen Girgin Ticaret Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından acil sorunları hakkında bir çalışmaları olup olmadığını sordu.
ESNAFLARIN SİCİL AFFI, BORÇLANMA, GEÇİCİ İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİDİR.
CHP’li Girgin Meclis Genel Kurulu’nda ise aşağıdaki soruları Ticaret ve Çalışma Bakanlarına yöneltti;
Zamanında borcunu ödemeyen ve kara liste sorunu yüzünden krediye ulaşamayan esnaf ve sanatkârlarımız için sicil affı getirilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?
Sağlık yardımından yararlanması için prim borcu, süresi sorunun çözülmesi için bir çalışmanız var mıdır?
Geriye dönük borçlanma hakkından haberdar olamayan ya da imkânları bulunmayan esnaflarımıza yönelik geriye dönük hizmet süresi borçlanma hakkı verilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
Esnaf ve sanatkârların faaliyet sürelerinin kısalığı ve iflas etme oranlarının yüksekliği de göz önünde tutulduğunda, 4/B’li sigortalıların prim ödeme gün sayısının 4/A’lı sigortalılarla eşitlenmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?
Hastalıkları nedeniyle istirahat ettikleri günlerde iş yerini açamayan ve gelir kaybına uğrayan esnaf ve sanatkârlarımızın istirahat ettikleri süre için geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ