Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Harun Sağır Kayak Merkezine Dikkat Çekti

Harun Sağır Kayak Merkezine Dikkat Çekti

BAŞKAN SAĞIR: “ERENDAĞI KAYAK MERKEZİ YENİDEN FAALİYETE GEÇMELİ”

Muğla’da Sportmence Bülteni sahibi Erol Dolu, Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Harun Sağır ile Erendağı kayak merkezinin yeniden faaliyete geçmesi konusu ile ilgili röportaj yaptı.Seydikemer Esnaf Odası Başkanı Harun Sağır, “2010 yılında açılan, son 2 yılda faaliyetin yapılmadığı Muğla ilinin Seydikemer ilçesi Seki-Erendağı Kayak Tesislerinin açılması için iyi bir milletvekiline ihtiyacımız var” dedi.

Seydikemer ilçesinin bağlı Seki bölgesinin yüksek bir konuma sahip olması dolayısıyla 2 bin 863 metre yükseklikte Erendağı’na Kayak Merkezi kurulması, 1997 yılında gündeme geldi. Buraya Kış mevsiminde fazla kar yağdığı için Kayak Federasyonu yetkilileri,  Erendağı’nda Kayak sporu için kışın araştırma yaptı ve Erendağına Kayak Merkezi yapılmasına karar verildi. Uzun yıllar Muğla’nın gözde turizm projeleri arasında yer alan kayak merkezi, yazın deniz, kum, güneş; kışın ise kayak imkânının aynı coğrafyada buluşturması nedeniyle büyük ilgi gördü.

Bu konuda çalışmalar 1999 yılından sonra resmiyet kazandı. Uzun bir yapım aşamasından sonra 2010 Şubat ayında Erendağı Kayak Merkezi zamanın Muğla Valisi Ahmet Altıparmak döneminde açıldı. Ben 2002 Şubat  ayında Ankara’da olduğum bir zamanda Spor Genel Müdürlüğü’nde Kayak Federasyonuna uğradığımda. Erendağı’na yapılacak Kayak tesisleri üzerine orada bulunan yetkililer bana da Erendağı’nın Kayak için çok uygun bir yer olduğunu söylemişlerdi.

Burası Muğla Valiliği’nin koordinasyonunda, ‘Erendağ Kayak Merkezi’ ismiyle Şubat 2010 tarihinde hizmete açıldı. Hatta YAYLA CEYLAN KAYAK SPOR KULÜBÜ de kurulmuştu.

Şimdi bu Kayak Merkezinde hiç Kayak faaliyeti yapılmıyor. Erendağı Kayak Merkezinin faaliyete geçmesi için Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Harun Sağır’ın da çabaları olduğunu biliyoruz. Kendisiyle bu konuda bir görüşme yaptık. Oda Başkanı Harun Sağır, konuyla ilgili olarak, “Biz geçen yıl TRT de dahil gazetecileri de toplayarak Erendağı’nda Kayak tesislerinin olduğu yere gittik. Seçilmişlerden bir ben vardım. Temel köyünden oyun ekibini aradım, Üç telli saz çalan Mehmet amcayı aradım, oyun ekibi de yöresel kıyafet ile geldiler. 5 tane çamaşır leğeni aldım Kayak tesislerine doğru yola çıktık. Yolun yarısına vardık, yol karla kaplı olduğundan giderken zorluk çekiyorduk. Kar vardı ama o gün hava da güneşliydi, kar da elmas gibi parlıyordu. Gidebildiğimiz yere kadar gittik ve orada oyunlar oynandı leğenlerle beraber karda kaydık. Amacımız kayak merkezinin faaliyete geçmesi için bu etkinliği gerçekleştirdik. Basında haber olduk, Ulusal kanallarda etkinliğimiz yer aldı.

Haberler yayınlandıktan bir gün sonra Muğla Büyükşehir Belediyesi, Spor Dairesinden yetkili birisi beni aradı. Kayak tesislerinin durumu ile ilgili benden bilgiler aldı. Bizim amacımız, yöneticilerimizin duyarlı olmasını istiyorduk. Bu konuda düşüncelerimizi Muğla Büyükşehir Belediyesi, Spor Dairesi yetkilisine anlattım. Muğla Büyükşehir Belediyesi Spor Dairesi yetkilisi bana Kayak merkezinin yerinin bazı konulardan dolayı mahkemelik olduğunu söyledi. Şimdi mahkeme sona ermiş olması lazım, Buraya yatırım yapılması gerekiyor.’’ dedi

KİMSE YATIRIM YAPMAYA YANAŞMIYOR

Oda Başkanı Harun Sağır’a Kayak tesislerinin şimdiki halini sorduğumda bana “Kayak merkezinin şimdiki görünümü hiç iyi değil. Kayak tesislerinin olduğu yer harabelik halinde duruyor. Burası daha önceden Kayak tesisleri yapıldıktan sonra Turizm Bakanlığı tarafından Turizm alanı ilan edilmişti. Ama burada Kayak sporu ile ilgili bir gelişme olmayınca yatırımda olmadı. Buraya yatırım yapılması gerekiyor. Yatırım konusunda da Turizm Bakanlığı’na ve Belediyelere görev düşüyor. Ama şimdi Kayak faaliyeti de olmadığından kimse yatırım yapmaya da yanaşmıyor’ dedi.

ULAŞIMIN KOLAYLAŞTIRILMASI LAZIM

Bu konuda Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile görüşme yaptınız mı soruma karşılık, “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü galiba bu konunun spor yönüne bakıyor. Biz hiç Kayak tesisi incelemedik ama Kayak Tesislerinin yapımında buranın etüdünde galiba hata var. Güneş doğudan doğduğunda Kayak Merkezine giden yol doğuda, Burada çok kar var. Bu hali ile kar erimiyor. Ama yolu karşıdan geçirseler yolda bulunan kar güneşi çabuk görüyor. Yolda bulunan kar da çabuk erir ve Kayak merkezine daha rahat gidilir ve Kayak Tesislerine insanların ulaşması iyi olur. Arabasıyla oraya giden birisi Kayak Tesislerine ulaşamıyorsa oranın bir cazibesi olmaz. Millet Uludağ’a niye gidiyor. Yollar iyi olduğu için gidiyor” sözleriyle kayak tesislerine ulaşımının kolaylaştırılması gerektiğini belirtti.

Haber Merkezi

           

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ