Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Çıntar Mantarı Tezgahta Yerini Aldı

Çıntar Mantarı Tezgahta Yerini Aldı

Fethiye ve Seydikemer’de ormanlık alanlarda bulunan Çıntar Mantarı (kanlıca), Fethiye’de Cuma günleri kurulan üretici pazarında satılmaya başlandı. Pazara getirilen 300 gramlık mantar büyük dikkat çekti.

Fethiye ve Seydikemer’in ormanlık alanlarında sonbahar aylarında yağmur sonrası doğal olarak çamlık alanlarda çıkan Çıntar Mantarı (kanlıca) gün yüzüne çıkmaya başladı. Fethiye’de Cuma günleri kurulan üretici pazarında satılmaya başlanan mantarın kilosu 100-150 TL arasında alıcısını buluyor.

Havaların soğuması ve yağmurların başlamasıyla kırsal kesimlerde Çıntar Mantarı gün yüzüne çıkmaya başladı. Kırsal mahallelerde oturan bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından birisi haline gelen olan Çıntar, elle toplanarak ilçe merkezinde kurulan üretici pazarında satışa sunuluyor. Çamlık alanlarda, kuruyan çam yapraklarının altında filizlenen Çıntar ürününün bulunmasının da oldukça zor olduğu belirtiliyor.

Fethiye Nif ve Esenköy Mahallesinde bulunan mantarları satmak için getiren satıcıların arasında, Seydikemer İlçesinin Çobanlar Mahallesinde de satıcılar bulunuyor.

“Çıntar Mantarı 100- 150 TL Arasında Satılıyor”

Seydikemer Çobanlar Mahallesinde yaşayan Duran Baykal’ın Çobanlar Mahallesi ormanlık alanda bulduğu mantarların arasında tek başına 300 gram gelen mantarda büyük ilgi çekiyor. Mantarın doğal ortamda yetiştiğini söyleyen Baykal, “Ormanlık alanlarda bulunuyor. Yağmurlarla beraber yeni çıktı. Üretici pazarında çıntar mantarı 100- 150 TL arasında satışı yapılıyor.

“Mantar Alırken Kurtlu Olmamasına Dikkat Etsinler”

Üretici pazarında çıntar mantarı (kanlıca) satışı yapan Emine Arıkan, “ÇıntarlarıNif Mahallesinde bulduk. Yağışlardan sonra yeni çıkmaya başladı. Taleplerde çok iyi… Biz 100 TL’den satışını yapıyoruz. Vatandaşlar mantar alırken kurtlu olmamasına dikkat etsinler” diye konuştu.

İşte Kanlıca Mantarının Faydaları…

-Yüksek miktarda amino asit içerir. Aminoasitler, vücudun protein dengesi için büyük önem taşır ve protein açısından önemli bir besin kaynağıdır.

-Kanlıca mantarı, vücudumuz için yararlı olan kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller içerir.

-B1, B2 ve C vitaminleri içerir. Bu durumda bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur.

-Tansiyonu dengeler ve düşmesini engeller.

-Şeker hastalığı tedavisinde kullanılır.

Haber Servisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ