Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Çiftçiler Yüksek Girdi Maliyetlerinden Şikayetçi

Çiftçiler Yüksek Girdi Maliyetlerinden Şikayetçi

Seydikemer Kumluova ve Karaköy mahallesindeki çiftçiler girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı şikayetlerini dile getirdiler. Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş ile birlikte seralarında Seydikemer Postası Gazetesinden Zekeriya Şahin’e çiftçiler hem mazot fiyatlarından hem kömür fiyatlarından hem de gübre fiyatlarının fahiş fiyata satılmasından dolayı rahatsız olduklarını belirttiler.

Seydikemer Karaköy mahallesinde serada domates yetiştiren Mahalle muhtarı Ömer Ali Yıldırım, “ürettiğimiz domateste fiyatlar yükselirse çiftçi para kazanır” dedi. Yıldırım açıklamasında; “Karaköy mahallemizde yaklaşık 500 dekar sera bulunmaktadır. Bunun yaklaşık %95’i domates diğer yüzde beşlik kesimde zeytin, salatalık, patlıcan gibi çeşitlerimiz mevcuttur. Seracılıkta zorlu bir dönemdeyiz. Sebepleri yüksek girdi maliyetlerimiz, ilaç, gübre, tohum, traktör, elektrik, kömür gibi işlerde çiftçilerimiz zorlanmakta olup devletimizden en az %50 sübvanse beklemekteyiz. Dolayısı ile beraber üreteceğiz beraber tüketeceğiz” dedi.

Çiftçinin Hali Gerçekten Çok Kötü

Kumluova mahallesinde ise Domates üreticisi ve mahalle muhtarı Hilmi Deniz, domates fiyatlarının biraz daha yükselmesi durumunda çiftçinin para kazanabileceğini söyledi. Muhtar Deniz açıklamasında, “Kumluova mahallemizin yaklaşık %99’u sera ve domates üretiyoruz. Patlıcan salata gibi böyle yüzde beşlik bir kısımda da bunlar var. Domatesin girdi maliyetleri yüzünden çiftçilerimiz çok zor durumda.  Maliyeti şu anda dönümde 45 bin lirayı buluyor.Gübreler bir yıl içinde %300’den fazla arttı. Yapabilir mi yapılamaz mı çiftçinin hali gerçekten çok kötü. Önümüzdeki sezonda da çiftçi ürün ekebilir mi  ekemez mi belli değil. 1979 yılından beri kumluova’da vatandaşlarımız domates yaparak geçimini sağlıyor. Şu anki fiyatlar çiftçiyi kurtarmıyor. Bugün itibariyle fiyatlar 7 ila 9 lira arasında oynuyor. 10 liranın altında sattığımız zaman biz girdileri kurtaramıyor para kazanamıyoruz.  Vatandaşlarımız  6 liradan 6 buçuk liradan kömür aldılar. Ziraat Odası Başkanımız Sayın Muhsin Gümüş ile irtibata geçerek çiftçilerimize uygun fiyata kömür getirttik. Fiyatları beş buçuk altı lira da iken sağ olsun Muhsin başkan’ım buraya iki gün içerisinde 4 tır kömür getirerek fiyatları dört buçuk liraya kadar düşürdü. Ürettiğimiz domatesleri herkes gönül rahatlığı ile yiyebilir. Çünkü domateslerimizde kalıntı ilaç yoktur. Kullandığımız ilaçlar tamamen sistemik olup üç dört gün içerisinde etkisini kaybetmektedir. Organik tarım yapar gibi bizler de seramızda gayet bilinçli bir şekilde domates üretmekteyiz.

ÇKS Konusunda Bakanlıktan Yardım İstiyoruz

Çiftçilerimizin mahallemizde bir de şöyle bir sorunu var. Çiftçilerimiz gidip çks işlemi yaptırmak istediklerinde yerleri Zeytinli tarla olarak geçtiği için burada çks yapıp desteklemelerden veya doğal afetlerden dolayı görmüş oldukları zararlardan dolayı yardım alamıyorlar. Halbuki buraların Zeytinlik ile uzaktan yakından alakası yoktur. Zeytinli tarla gözüktüğü içinde burada sera yapan vatandaşlarımız hiçbir desteklemelerden yardımlardan faydalanamıyorlar.  Bu alanlara sera yapan çiftçilerimiz sigortalarını yaptıramıyorlar, tarsim yaptıramıyorlar, ÇKS yaptıramıyorlar.  Öncelikle İlçe tarım müdürlüğümüz İl tarım müdürlüğümüz ve Ankara’da tarım ve orman bakanlığımızdan bunların düzeltilmesi konusunda yardımlarınızı istiyorum.  Bizler tamamen tarımla seracılık ile uğraşıyoruz. Bizim tek işimiz domates sera. Bizlerin bu büyük mağduriyetinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz”  dedi.

Haber Servisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ