Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

“BIÇAĞIN KEMİĞE DAYANDIĞI YERDEYİZ”

“BIÇAĞIN KEMİĞE DAYANDIĞI YERDEYİZ”

Seydikemer’de Kahveci Esnafı Kahvehanesini Açmak İstiyor

COVİD-19 Nedeniyle ülke genelinde alınan önlemler kapsamında kahvehaneler kapatılmıştı. Yapılan yeni düzenlemeyle kahvehaneler açılırken sadece çay,kahve satışına izin verilirken oyun oynatmak yasaklanmıştı.Bu zor süreçte evlerine ekmek parası götüremeyen kahvehane esnafı; biriken Bağkur ve sigorta borçlarının kendilerini maddi sıkıntıya soktuğunu, evlerine ekmek götürmek için de kahvehanelerde oyun oynatılmasının serbest bırakılmasını talep ettiler.Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına giderek Başkan Harun Sağırla konuyu değerlendirerek basın açıklaması yapan kahve esnafı, bu zor süreçte devletin yanlarında olmasını ve kendilerine gereken desteği vererek oyun oynatılmasının bilim kurulu tarafından serbest bırakılmasını istediler.Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığında açıklama yapan Esnaf Tezcan Ünal: Pandemi den dolayı yaşamış olduğumuz sıkıntılarımızı Esnaf Odası başkanımız Harun sağırı ziyaret ederek kendisine ilettik. yeni normalleşme sürecinde her şey serbest olurken kahvehanelerimizde oyun oynatılması yasaklandı. Devlet büyüklerimizden kahvehanelerimizde oyunların oynatılması için bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bütün Kahveci arkadaşlarımız vergilerini ödüyorlar. Sigortalarını ödüyorlar.  Buna benzer bir sürü giderleri var. Şu an tüm Kahveci esnaflarımız Türkiye’de mağdur durumdadır. Yaşamış olduğumuz bu sıkıntıyı gidermeleri için bilim kurulundan yardım talep ediyoruz, dedi.

Kahvehane işleten Esnaf Niyazi kutan ise açıklamasında:  Covid-19 nedeniyle bazı sıkıntılara girdik, kurallara her zaman uymaya çalıştık, çıkan kanunlara da uyduk ama bu süreçte esnaf olarak sıkıntıya düştük. 6 aydır bizim dükkanlarımız kapalı. Gerekli yerlere kredi için başvurduk. Aldığımız oldu alamadığımız oldu, aldığımız krediyi nasıl ödeyeceğiz açıkçası düşünüyoruz. Bağ-kurlarımız devam ediyor, kiralarımız devam ediyor, diğer masraflarımızda var bu masraflarımız nasıl ödenecek. Her şey anlatıldığı gibi değil. Esnaf olarak zor durumdayız. En azından iş yerlerimizde oyun oynatılması serbest bırakılsın. Her yer serbest olurken kahvedeki oyunlar nedense serbest olmadı. Barlar açıldı diskolar açıldı denizler doldu taştı düğünler serbest oldu ama bizim kahvede  oyunlar serbest olmadı. Oyun oynanmadığı için gelen vatandaşlar bir bardak çay bile içmeden gidiyorlar. Oyun oynamış olsa gelen vatandaşlarımız çay içecekler kahve içecekler soda içecekler ve Biz de paramızı kazanacağız.  Buna bir çözüm istiyoruz. Bunun içinde Esnaf Odası başkanımız Harun Sağıra geldik.  Bize destek olduğu için başkanımıza teşekkür ediyoruz, dedi.

REKLAM ALANI

Seydikemer esnaflarından Mehmet Ali Kabasakal yapmış olduğu açıklamada; “Covid-19  sürecinden beri kapalıyız. Kapalı olduğumuz bu süreç boyunca Devletimizin bizlerin kira borcu ve Bağ-kur sigorta borçlarını ödemesini istiyoruz” dedi.

Seki’de işletmesi olan İsmail Özden ise yapmış olduğu açıklamada; “6 aydan beri iş yerimiz kapalı, kiramız bağkurumuz her şey sıkıntı oldu. Devletten almış olduğumuz kredilerin geri ödemesi de çok zor.  Artık bıçağın kemiğe dayandığı yerdeyiz” dedi.

Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında;

“Bugün kahvehane kıraathane işleten esnaflarımız odamızı ziyaret ettiler sorunlarını dertlerini paylaşmak üzere bizlere geldiler. Bizler zaten aylardır onların sorunlarını sıkıntılarını görsel medya gerek yazılı medya gerekse sosyal medyada dile getiriyorduk. Seydikemer’de odamıza kayıtlı esnaflarımızın yüzde onu Kahveci esnafımız. 135 tane esnafımız var Seydikemer ilçemizin tamamında. Kahveci esnafımız yasakların başladığı ilk günden itibaren kapalı durumdaydı. sigorta ve bağ-kur eleman çalıştıranlara kısa çalışma ödeneği belli bir süre ödendi. Ancak daha sonra kahveler açılınca kısa çalışma ödeneğini kestiler.  kahveler açılmış olsa da oyun yasak olduğu sürece ikinci katlarda bulunan kahvelerimizi hiçbir müşteri gidip çay kahve içmez. özellikle mahallelerimizde köylülerimizin vatandaşlarımızın bir araya gelmiş olduğu yerlerdir kahvehanelerimiz. Normalleşme süreci ile birlikte tüm eğlence mekanları hamamlar ve saunalar masaj salonları bunlar da birebir temas olduğu için bunları söylüyorum. Bunlar serbest bırakıldı. Bugün Turizm sektöründe tüm eğlence mekanlarının açık olduğu bir ortamda 90 santimlik Bir masanın etrafında dört kişinin oturarak oyun oynamasını yasaklamak bizce adaletli değil. Biz Kahveci esnafımızın biran önce oyun oynatmasının önünün açılmasını oyun oynamanın serbest bırakılmasını istiyoruz. Aylardır bağ-kur’ları işliyor bağ-kur larını ödeyemez duruma geldiler.  Çocuk okutanlar var, ailesini geçindirmek isteyenler var, daha önce de belirttiğimiz gibi bizim esnaflarımızın çocukları taş yemeyecekler. En azından devletimizden şunu bekliyoruz;  Kapalı kaldıkları dönemlerde bağ-kurların devlet tarafından karşılanmasını istiyoruz. Pandemi sürecinde yapılan yardımlardan bizim esnaflarımız faydalanmadı. Devlet esnaflarımızın vermiş olduğu vergilerle çarkını döndürüyor. Dolayısıyla bu zor süreçte esnafımız Devletini yanında görmek istedi.  Ancak hiçbir nakdi yardım olmadığı gibi sigorta ve bağ-kur giderleri devlet tarafından karşılanmalıydı. Biz esnaflar olarak hiçbir zaman karşılıksız bir şey beklemiyoruz, Devletimizden hak etmediğimiz hiçbir şeyi istemiyoruz. Yıllardır bağ-kur’lularını ödediler, vergilerini verdiler, zor dönemde sadece devletin yanlarında olmasını bekliyor esnafımız.  Muğla Esnaf Odalar Birliği Başkanımız Şükrü Ayyıldız’ın önderliğinde sorunlarımızı dile getiriyoruz. Yazılı olarak da gönderiyoruz. Tüm Türkiye’de bu sıkıntı var. tüm ülke bununla mücadele veriyor. Umarım bu karar bir an önce alınır kahvehane işleten esnaflarımızı da bu zor durumdan kurtarırlar. Her zaman esnaflarımızın yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Esnaflarımızın sorunlarını görsel ve yazılı medya aracılığı ile sürekli gündeme getiriyoruz. Biz burada esnafımızın bize yüklemiş olduğu görevi yerine getiriyoruz. Esnafımızın hakkını savunuyoruz. Bizim eleştiri yaptığımızı hiç kimse düşünmesin. Bizim buraya görevlendirilmiş amacımız esnafımızın hakkını korumaktır. Biz sonuna kadar esnafımızın hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Haber Merkezi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ