Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Başkan Sağır Vergi Affına İlişkin Açıklama Yaptı

Başkan Sağır Vergi Affına İlişkin Açıklama Yaptı

Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Harun Sağır, 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Esnafların “Yeni Yapılandırma Kanunu” sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebileceğini söyledi.

Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Harun Sağır konuya ilişkin açıklamasında; “7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmadan yararlanacak olanlar şunlardır; Vergi Usul Kanunu kapsamına giren vergiler ve vergi cezaları ile bunlara bağlı gecikme faizleri, gecikme zamları gibi fer’i alacaklar, Trafik cezaları ve diğer İdari para cezaları,SGK ve BAĞKUR prim borçları, belediyelerce tahsil edilen bütün vergiler, vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları ile bunlara bağlı fer’i alacaklar, esnaf ve sanatkârların üyesi oldukları odalara ait olan aidat ve diğer bazı alacaklar ile KOSGEB tarafından kullandırılan ve uygunsuzluğu tespit edilmiş destek ödemelerinden kaynaklı olan alacaklar yapılandırılabilecek” dedi.

Sağır; “yapılandırmaya 31.08.2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere ilişkin olan kamu borçları ile aynı tarihten önce kesilen cezalar girmektedir. 2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta prim borçları da kanun kapsamındadır. Kanundan yararlanabilmek için başvurular, VERGİ, SGK PRİMLERİ ve KAMUYA OLAN BORÇLAR için 31 Aralık 2020, ESNAF VE SANATKÂRLARIN ÜYESİ OLDUKLARI ODALARA OLAN AİDAT BORÇLARI ise 31 OCAK 2021 tarihine kadar ilgili odaya yapılabilecek. Yeniden yapılandırılan ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Ticaret Bakanlığına, İl Özel İdarelerine ve Belediyelere bağlı tahsil dairelerine ödenecek borçların ilk taksiti 31 Ocak 2021 tarihine kadar, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek borçların ilk taksiti ise 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödenebilecektir. Yapılandırılan borcun tamamının, ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenmesi halinde, yurt içi ÜFE oranında hesaplanan faizinin yüzde 90’ı silinecektir.Yine peşin olarak ödenen idari para cezalarından yüzde 25 indirim yapılacaktır. Yapılandırılan borç toplamı peşin veya iki ayda bir olmak üzere 18 eşit taksitte toplam 36 aya varan vade ile ödenebilecektir. İlk iki taksitin tamamen ödenmesi şartıyla bir takvim yılında en fazla iki taksitin ödenmemesi mümkün olacak, ikiden fazla taksit süresinde ödenmezse yapılandırma iptal edilecektir. “5362 Sayılı Kanunun 61 inci maddesince Yıllık aidatlarını ödemeyen üyelere ödeme yapılıncaya kadar oda tarafından yapılan hizmetler (oda kayıt belgesi, imza sirküsü ve sicil tasdiknamesi) ile düzenlenecek ve onanacak (emeklilik vs.) evrakları verilemez” denilmekte olup borçlarını ödemeden alamayacaklardır. Esnaflarımızın mağduriyet yaşamamaları ve yapılandırmadan faydalanması için son yapılandırma tarihi olan 31 OCAK 2021 tarihine kadar bir dilekçe ile odamıza başvuru yapması gerekmektedir” dedi.

Haber Servisi

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ