Son Dakika
Seydikemer Haber Sitesi | www.haberseydikemer.com

Bakanlıktan Cenaze Aracını Göcek Tüneli’nden Geçirmeyen İşletmeye Uyarı

Bakanlıktan Cenaze Aracını Göcek Tüneli’nden Geçirmeyen İşletmeye Uyarı

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in, cenaze aracı şoförünün üzerinde nakit para olmadığı için Göcek Tüneli’nden geçirilmemesine ilişkin verdiği soru önergesine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan, “İşletici firmaya gerekli uyarılar yapılmıştır” cevabı geldi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, geçtiğimiz mart ayında yaptığı açıklamasında, Muğla’nın Dalaman İlçesi’nde yaşayan bir ailenin Antalya’dan gelen cenazesinin, cenaze aracı şoförünün üzerinde nakit olmadığı gerekçesiyle Göcek Tüneli’nden geçirilmediğini söylemiş, “Diriye saygınız yok, ey AKP iktidarı bari ölüye saygınız olsun. Duy bunları Sayın Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı” ifadelerini kullanmıştı.

“Gerekli Uyarılar Yapıldı”

CHP’li Girgin’in Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na konuya ilişkin verdiği soru önergesine cevap geldi. Bakanlığın cevabında şu ifadeler kullanıldı:

“Yap-İşlet-Devret Modeliyle ihale edilen ve Göcek Tüneli İnş. ve Taah. A.Ş. tarafından işletilen Göcek Tüneli için araç sınıfları ve ücret tarifeleri, işe ait sözleşmenin Göcek Tüneli Başlangıç Geçiş Ücret Tarifesinde tanımlanmıştır. Buna göre ambulans ve cenaze nakil araçları 2. sınıf araç olarak belirlenmesine rağmen görevli şirketin kendi tasarrufu ile emniyet, jandarma, ambulans ve itfaiye araçlarından ücret alınmamaktadır. Bugüne kadar bu tür araçların geçişi ile ilgili herhangi bir şikâyet gelmemiştir. Bahse konu olay münferit bir olay olup işletici firmaya gerekli uyarılar yapılmıştır.”

“Yürek Sızlatan Olayın Üstünü Örtemezsiniz”

CHP’li Girgin ise Bakanlıktan gelen cevaba ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlık cevabında, Göcek Tüneli’nde cenaze aracına yapılan bu haksız muamelenin, münferit bir olay olduğunu, sorumluluğun işletmeye ait, olduğunu ve gerekli uyarıların yapıldığını söyledi.  Bu cevap gösteriyor ki: ‘uyardık’ deyince sorunu çözdüğünü düşünen bir anlayış var. Oysa hukuk devletinde, bu tip olaylar karşısında yaptırım esastır. Uyarı gibi, şirket tasarrufu gibi muğlak kavramlar ile bu yürek sızlatan olayın üstünü örtemezsiniz Böyle bir olayın bir daha asla tekrarlanmamasını temenni ediyorum. Vatandaşlarımıza karşı yapılan her türlü haksızlığın ve yaşatılan her türlü mağduriyetin takipçisi olacağız.

“Soygun 2025’e Kadar Sürecek”

TBMM’de bakanlık bütçe görüşmelerinde Göcek Tüneli’nin ücretli olmasına ilişkin sorduğumuz soruya Bakanlık tarafından Göcek Tüneli’nin yap-işlet-devret modeli ile ihale edildiği ve devlet tarafından yapılan ikinci tünelin de şirkete devredilerek 2032 yılına kadar olan sözleşmeden mahsup edilerek 31 Aralık 2025 yılına kadar şirket tarafından işletileceği belirtildi. Yani soygun 2025’e kadar sürecek. 960 metre olan Göcek Tüneli’nden geçişlerde 15 lira alınıyor.119 kilometre uzunluğundaki İzmir- Aydın Otoyolu’nda Selahattin Tüneli’nden 9 lira 50 kuruş alınıyor.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin cenaze nakil aracı şoförü Fatih Barut ise yaşadığı olayı şöyle anlatmıştı:

“Bizim araçlarımızda HGS sistemi olduğu için otobanlardan sürekli HGS ile geçiyoruz. Nakit para istediler, benim de üzerimde para var ama nakit olarak yoktu. Kredi kartı ile ödeyebileceğimi söyledim, ‘Olmaz’ dediler. Cenazenin yetişmesi gerektiğini zaten 5 kilometre bir yolum kalmıştı. ‘Hiçbir şekilde biz bırakamayız’ dediler. Ben de, ‘Size cüzdanımı bırakayım yarım saate dönmüş olurum, size ödemesini yaparım’ dedim. Yine kabul etmediler. Güvenlik gelince ona rica ettim, ‘Kardeşim sen bunu cebinden ver ben parayı senin hesabına atayım, para hesabına geçsin sonra ben gideyim, çünkü cenazenin yakınları bekliyor’ dedim. ‘Olmaz’ dedi. 20 metre geri çıktım. Orada cenaze yakınlarını arayıp durumu anlattım. Onlar da Dalaman’dan cenaze nakil aracı ile geldiler. Gişenin yanında cenazeyi Antalya Büyükşehir Belediyesi Cenaze Nakil Aracı’ndan, Dalaman Belediyesi’nin Cenaze Nakil Aracı’na aktardık. Ben oradan geri döndüm.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ